Květen u Čtyřlístků
Co jsme zažili v květnu
Měsíc květen byl u nás ve školce plný zajímavých zážitků, tvoření, objevování i nových poznatků. První polovinu měsíce jsme věnovali tématu „Když pohádky ožívají“. Děti se seznamovaly se známými českými pohádkami, skládaly obrázky podle dějové posloupnosti, vyprávěly příběhy, dramatizovaly pohádky a vyráběly pohádkové postavy. Navštívili jsme také divadlo Radost, kde jsme zhlédli veselou pohádku o kůzlátkách a vlkovi. Zážitky z divadla jsme následně sdíleli v komunitním kruhu a ztvárnili je ve výtvarných činnostech.
Další týden jsme se věnovali pohádce O Budulínkovi, při které děti rozvíjely řečové dovednosti, tvořivost i pohybové schopnosti. Vyráběly lišky, stavěly nory, překonávaly překážkové dráhy a zkoušely si dramatizaci pohádky. Nechyběly ani činnosti zaměřené na jemnou motoriku, soustředění a spolupráci.
V rámci tématu Rodina jsme si povídali o členech rodiny, vytvářeli rodinné domečky, obrázky věnované maminkám a tatínkům. Děti si procvičovaly komunikační dovednosti, prostorovou orientaci, zrakové vnímání i schopnost spolupracovat při společných hrách.
Velkým zážitkem byl hudebně-vzdělávací program Hudbou za vědou – Jak si vědec Otík šel pro princeznu, který dětem zábavnou formou přiblížil svět vědy prostřednictvím písniček, pokusů a zajímavých aktivit.
Nezapomenutelnou akcí byla také exkurze do Pekárny Kunštát, kde si děti prohlédly proces výroby chleba a pečiva. Vyzkoušely si práci s těstem a vlastnoručně vytvořily různé pekařské výrobky, které si poté odnesly domů.
Poslední květnový týden jsme se zaměřili na téma Povolání. Děti si vyzkoušely role elektrikářů, zedníků, architektů, cukrářů či vědců. Při praktických činnostech měřily, vážily, porovnávaly, stavěly, experimentovaly a získávaly nové zkušenosti prostřednictvím vlastního prožitku. Rozvíjely matematickou gramotnost, logické myšlení, technické dovednosti i schopnost spolupráce.
Květen jsme zakončili příjemným piknikem na školkové zahradě a také dobrodružnou šipkovanou. Děti připravovaly úkoly pro mladší kamarády ze třídy Berušek, kreslily šipky a značily trasu, aby se podle nich mohli kamarádi správně orientovat a najít jednotlivá stanoviště. Během této aktivity rozvíjely spolupráci, prostorovou orientaci, komunikační dovednosti. Celý měsíc byl plný radosti, nových poznatků, tvořivosti a společných zážitků, na které budeme rádi vzpomínat.